Zbiorniki hydroforowe to urządzenia, które odpowiadają za sprawne działanie instalacji wodnych. Obecnie wykorzystuje się je w większości instalacji, chociaż wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Warto uzupełnić tą wiedzę, tak by w razie potrzeby móc nadzorować budowę i montaż hydroforu.
Każdy hydrofor składa się z kilku podstawowych elementów : pompy, zbiornika ciśnieniowego, presostatu oraz zaworów. Im lepsza jakość materiałów, tym dłuższa żywotność hydrofora. Warto zadbać również o ich prawidłowy montaż i eksploatacje, by jeszcze bardziej wydłużyć czas, w którym będziemy mogli z nich korzystać.
Zbiornik powinien być wykonany z ocynkowanej stali i łączony spawami. To zabezpieczenie przeciw korozją i gwarancja szczelności. W wielu modelach instaluje się też specjalne przepony, które oddzielając ciecz od gazu podnoszą odporność zbiornika na korozję.
Każdy hydrofor ma określoną pojemność, którą powinniśmy dostosować do własnych potrzeb. Zbiornik 50 litrowy powinien na przykład okazać się wystarczający w niewielkim domku jednorodzinnym, w którym mieszkają trzy osoby. Wybierając pompę do instalacji, powinieneś znać już pojemność zbiornika, który wybierzesz. Im większy zbiornik, tym większa pompa będzie Ci potrzebna. W ten sposób ograniczysz częstotliwość jej uruchamiania do niezbędnego minimum.
Parametry techniczne konkretnego zbiornika określają nie tylko jego pojemność, ale i maksymalne ciśnienie, które może w nim panować. Ważne, by nie przekraczać tych wartości, ponieważ może to doprowadzić do poważnej, nieodwracalnej awarii zbiornika.