Hydrofor jako urządzenie doprowadzające wodę i jego wykorzystywanie.

Rzeczywistości hydrofor zdecyduje prawidłowym

Hydrofor to istotny element wielu instalacji wodnych. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiednio wysokiego ciśnienia w całej instalacji oraz gromadzenie wody. W rzeczywistości hydrofor decyduje o prawidłowym działaniu całej instalacji, dlatego tak ważny jest jego staranny montaż i regularne kontrole techniczne.

Hydrofora podłączona pompa

Hydrofor to zbiornik, w którym gromadzona jest woda. Ciecz zajmuje jedynie część zbiornika, w pozostałej części znajduje się powietrze. Do hydrofora podłączona jest pompa o starannie dobranej pojemności. Kiedy zachodzi konieczność podniesienia ciśnienia w zbiorniku, pompa wtłacza do niego dodatkową porcję wody, zmniejszając tym samym przestrzeń, jaką zajmuje powietrze w zbiorniku. Sprężone powietrze podnosi ciśnienie, przynosząc pożądany efekt.

Presostat, przybór pomiaru ciśnienia

Kiedy odkręcamy kran, woda jest wypychana pod ciśnieniem i ilość wody, którą zgromadził hydrofor zmniejsza się. Presostat, czyli przyrząd do pomiaru ciśnienia wewnątrz zbiornika, odnotowuje spadek ciśnienia i uruchamia pompę. Pompa ponownie dostarcza wodę do zbiornika, a cały cykl powtarza się, aż do osiągnięcia wymaganego ciśnienia.

Wybierając starannie pojemność pojemnika

Obecnie niemal każda przydomowa instalacja wodna wyposażona jest w hydrofor. W połączeniu z pompą i zaworami stanowi istotny element, który utrzymuje pożądane ciśnienie w instalacji. Dobierając starannie pojemność zbiornika i wydajność pompy,możemy dostosować instalację do swoich potrzeb. Zakłada się, że pojemność zbiornika powinna odpowiadać potrzebom osób zamieszkujących budynek, który zasila, a wydajność pompy musi przekraczać przewidywane zużycie.